Mi a Kamarilla?
Fejes Viktor--Eriol 2005.01.27. 10:32
A Kamarilla a XV. században jött létre, hogy az Inkvízició hatalma ellen egységbe fogja a vámpír-társadalmat. Vasskeze alatt a Maszkabál Hagyománya bizonytalan javaslatból a vámpír lét-nemlét alapkóvévé változott.
A Kamarilla a XV. században jött létre, hogy az Inkvízició hatalma ellen egységbe fogja a vámpír-társadalmat. Vasskeze alatt a Maszkabál Hagyománya bizonytalan javaslatból a vámpír lét-nemlét alapkóvévé változott. A Kamarilla mind a mai napig a Maszkabál megőrzésén, a Vértestvérek és a Csorda közti közti megtartásán és a legfőbb ellenségnek tekintett Szabbat megtörésén dolgozik.
A Kamarilla magát tartja a Vértestvérek igazi társadalmának, és ebben részint igaza is van. Ez a világ élőhalottainak legnagyobb szektálya. Származásától függetlenül a leg több vámpír a Kamarilla tagjának valhatja magát - voltaképpen a kamarilla már úgy véli, minden vámpír a fennhatósága alatt van, akár akarja, akár nem.
Időről időre a szerta megpróbálja kiterjeszteni hatalmát a vámpírlét egyéb területeire is - de mindahányszor rácsapnak a kezére szemtelensége miatt. A Hercegek nem tűrnek beleszólást vá-rosuk ügyeibe, az ódon Matuzsálemek nem nézik jó szemmel , hogy a fiatalság is belekontárkodik a Dzsihadba. A Végén a Kamarilla mindig visszajut oda, hogy a Maszkabál védelmén és a vér for-rásának biztos együttélésén munkálkodjon.
A Kamarilla elvben minden vámpír előtt nyított, tekintett nélkül vérvonalára, de valójában legin-kább a hét alapító klán tagjaiból áll. Az ő tagjaik közül kerül ki a Kamarillát irányító Belső Kör is. A más vérvonalakból származó vámpírok ugyan részt vehetnek a gyűléseken, de általában meg sem halgatják őket.
Az Anarch Felkelés után a Kamarilla a leghatározottabban a Szabbat ellen fordult, önmagát vélve az egyetlen erőnek, amely megakadályozhatja, hogy elszabaduljon a pokol. A Kamarilla megőrizte a Maszkabált, védte az övéit, míg a Szabbat eldobta magától a hagyományokat és mindent ami szent, csak hogy táplálja Gyehenáról szóló vad álmait. Az önfejüség megengedhetetlen luxus hábo-rús időkben. A Kamarilla szilárdan hiszi, hogy aki nem vele van az csak ellene lehet. talán épp az aggodalmaskodó öregekből álló elit miatt bizony nem kevés ellensége akad.
A modern éjszakákban a Kamarillla korántsem az az óriási hatalom, aminek támogatói beállítják. Az öregek hatalmukba kapaszkodnak, nem adják át helyüket az új, de értő nemzedéknek. A fiatal vámpírok nem találják a helyüket a rendszerben. Bár nekik kell büntetéssel fenyeget, ha elbukná-nak netán. Az ancillák a két réteg közt ragadtak, nem fordulhatnak sem az öregebb, sem a fiata-labb vámpírokhoz segítségért; az Ifjakkal közösködni lealacsonyító, az öregek pedig könnyen szemtelenséggel, hatáskörük túllépésével vádolhatják őket, ha hozzájuk húznak.
A Kamarilla vezető köreiben sok olyan öreg vértestvér él, aki nem igazán tud mit kezdeni a mo-dern technológia vívmányaival. A mobiltelefon, a laptop számítógép, a reflektor, a foszforgránát mind-mind idegen tőle, nem úgy, mint a fiatalabb vámpíroktól - és a mai világban bizony nagy hát-rányban vannak ezek a se telefont, se rádiót rendesen használni nem tudó káiniták. Ha feladnák a pozítciójukat és a hatalom termein kívül találnák magukat, a Kamarilla támogatása nélkül igen ha-mar célpontokká válnának. Az utcákat a vérükre éhes, legmodernebb vívmányokkal felfegyverke-zett ancillák járják, és egy elmaradott vámpír több szempontból is hihetetlen idejétmúlttá válhat... Félelmükben ezért hamar megölik az öregek a fiatalok legjobbjait, hátha veszélyt jelenthetnek rájuk egy nap. A végeredmény nem más, mint egy önpusztító szervezet, ami bizony egy szép este nagyon megbánhatja még a tévedését.
Az Ítélethozók
Ezt a hét nagyhatalmú vámpírt, a Kamarilla bíráit a Belső Kör a szekta szemének, kezének, és ha kell, öklének választotta. A Belső Kör után az Ítélethozók a Kamarilla és a Vértestvérek hatalmá-nak egyetlen és igaz letéteményesei. Csak ők ítélkezhetnek a Hagyományok ügyében. Felettük már nem áll senki más. Az Ítélethozók mondják ki a büntetést azokra, akik súlyosan megszegték a Hagyományokat- és akik felett ők ítélnek, azok számára nem marad remény. Ítélethozatalkor ösz-sze kell hívniuk a konklávét, de ahogy az idő múltával hatalmuk egyre nőtt, ez a szokás lassan a feledésbe merült. Pedig bármikor összehívhatják, akár azért, hogy egy szabályt megerősítsenek, akár, hogy segítsék döntésében bizonytalan társukat.
Egy Ítélethozó tizenhárom évig szolgál, döntéseit ccsak egy társa kérdőjelezheti meg. Ha komoly-ra fordul a vita, a küzdő felek vagy egy kívülálló Ítélethozó konklávét hívhat össze az ellentét el-simítására. És ha mégis úgy dödnt a két vetélytárs, harcban döntik el, kinek van igaza, kevés Vér-testvér kerülheti el, hogy ki- és felhasználják a pokoli küzdelmekben...
küzdelmekben...
Sok vámpír, öreg és fiatal egyaránt, nehezen viseli az Ítélethozók uralmát, az ezzel járó vissza-éléseket pedig egyik sem szenvedheti. Persze álmodozni sem álmodoznak arról, hogy nyíltan szembeforduljanak a hihetetlenül erős, hihetetlenül öreg vámpírokkal. Igaz, egy-egy megrázó kivétel mégis akad, 1997-ben ismeretlentetesek meggyilkolták Petrodont, a Nosferatu Ítéletho-zót. Hogy a Dzsihad melyik ága állhatott az események hátterében, vagy hogy ez az Ítélethozók elleni merényletsorozat nyitánya volt-e, azt senki sem tudja.
Megjegyzés: 1998-ban a Gangrel klán kilépet a Kamarilla politikai életéből és független klán-ként mükődik tovább, ebből kifolyolag a Gangrel ítélethozó elvesztete az addig betötött pozítcióját. Dark Angel
konklávék
A konklávé a Kamarilla politikai életének csúcspontjai. Egy amerikai Vértestvér úgy jellemezte Gyermekének, mint "egy Házbizotsági ülés, a Legfőbb Bíróság és egy sörsátor egybegyúrva". A konklávé a Kamarilla alá tartozó vámpírok legfelsőbb bírosága, a Kamarilla jövőbeni viselke-dését felügyelő választógyűlés, egyszersmind alkalmat ad a Kamarilla meghatározó elvének, a Maszkabálnak, valamint a Vértestvérek és a Csorda viszonyában felmerülő kérdések fölötti döntések megerősítésére.
Mindenki (és a Vértestvérek közül bárki) elmehet a konklávéra. Éppúgy tarhat pár óráig, mint husszó hetekig, az othonául szolgáló városnak ez fel sem tünik (legfeljebb, hogy az átlagosnál több szállóvendég érkezik a hotelekbe). Persze ezeken a gyűléseknek megvannak a maga veszé-lye, ennyi vámpír egy helyen, sokan közüllük erősvérű Öregek - csábító célpont a Szabbat vagy a diablerie hiveinek. A legtöbb résztvevő csak pár nappal a konklávé kezdete előtt tudhatja meg, voltaképp hol is lesz a gyűlés.
konklávét csak az Ítélethozók hívhatnak össze, és ők is csak a legindokoltabb esetekben. A konklávét általában az ügyben leginkább érintett vidéken tartják, vagy valami jelentős központ-ban, ha a probléma földrajzi határokat is átlép. a konkávéra egybesereglett vámpírokat gyüleke-zetnek hívják. bárki felszólalhat amennyiben szavazattal rendelkezik az ügyben.
Konklávét általában nagyhatalmú egyének (például Hercegek) vagy a Hagyományok csúfos megtörésének ügyében hívnak össze. A konklávén bármelyik Vértestvér felhozhatja sérekmei és elvárhatja, hogy azokat orvosolják. Egy herceg kérheti a Hagyományok enyhítését, hogy job-ban szembe tudjon a Szabbattal vagy az Arachokkal, vagy hogy ezzel esetleg esetleg két öreg egész várost veszélyeztető viszályát csitítsa. A konklávé hajtóvadászatot indithat egyes szemé-lyek után, még ah az a herceg is, de fel is menthet pozítciójából egy-egy túl hatalmassá vált Her-ceget, hiszen ez a Kamarilla féltékenyen őrzőtt joga. Bár herceget Ítélethozó nem távolíthat el helyéről, a konklávé összhívásával könnyen lemondásra kényszerítheti.
Minden olyan tervnek ,ami a Hagyományok súlyos megszegésébe torkolhat, a konkávé elé kell kerülnie, hogy ott megvitatssák, és a helyes utat választva elkerüljék a kapkodást, utólagos bün-tetéseket. A konkávé értelmezi a Hat Hagyományt, módósításokat javasolhat és precedenseket teremthet. Számtalan herceg kért már a Hagyományokkal ellenkező jogokat a kezelhetelen Vér-testvérek megfékezésére.
A Perbe idézett Vértestvérek megvétózhatja a döntést, és próbatételt kérhet. A próbatételként bármilyen lehetetlen feleadatot kaphat, melyet időre kell teljesítenie, különben az Ítélethozó szablya ki végleges büntetését. Ha a Vád túl súlyos ahhaoz, semhogy próbatétellel megválthason, a Bünöst vádlói egyike párbajra hívhat ki. Akár a próba tételnél, a párbajnál is bármilyen megkötések élhetnek:rituális fegyverek, mind két fél szemének bekötése, a Diszciplí-nák használatának tiltása, stb.
A konklávé után a Hercegek általában megjutalmazzák az őket támogatókat, míg az ellenszegü-lőket megbüntetik. Sok vámpír Hercege haragjától félve ezért már a konklávé ideje alatt lezárja ügyeit, és új lakóhely után néz. Mások kihasználják az alkalmat, hogy közelebb férközhesenek urukhoz, és remélik, "hűségükért" busásjutalom vár.
A konklávékat persze nem csak veszély helyzetekben híják össze. Néhány Ítélethozó évente hív össze ilyen gyűlést, hogy az érdeklődő Vértestvérek találkozhassanak és megbeszélhessék az elmúlt év tapasztalatait. Az elmúlt évtizdben a Toreador Ítélethozó a Hallween előtti hétvégét jelölte ki az évi konklávé időpontjául, New Orleansban pedig három évente tartanak nagygyű-lést. Ezek rendszeresen megtartott találkozók alkalmat adnak a Kamarilla a szekta ügyeinek részletes megvitatására, és azonos klánba tartozó, azonos állásponton lévő Vértestvérek egy-másra találására, a társadalmi élet felpezsdítésére. Azonban a szekta ellenségeinek felbátorodá-sa óta sokan tartanak attól, hogy éppen ezen nyílt konklávék egyikére fog lesúlytani a bosszú-csapás.
A Belső Kör
A Belső Kör a Kamarilla agya. Tagjai tizenhárom évenként ülnek össze Velencében, hogy meg-határozzák a vámpírtársadalom útírányát - bár amennyire a halhatatlan ragadozók serege befo-lyásolható. MInden klán csak egy képviselőt küldhet. Általában a klán legidőssebb tagja megy, minthogy a klán szavazatát csak ő adhatja le. Mások is eljöhetnek a gyűlésre és szót is kaphat-nak, de a végsőszavazáson csak az öregek vesznek részt.
A Kör egyik legfontosabb feladata az Ítélethozók kijelölése. Mindegyik klánból egy Ítélethozó választanak. Ez hossza, nehézkes folyamat, mível a klánok mind a legjobbjukat szertnék bejut-tatni. Végül azonban gyakorta fiatal vagy határozatlan Ítélethozókat választanak meg, akik ti-zenhárom éves terminusuk alatt alig csinálnak valamit. A megválasztott jelöltek általában csak súlyos kompromiszumok eredménye ként foglalhatják el helyüket, sőt az is megesik, hogy olyan homályos múltú Vértestvéret választanak a posztra, akit a Kör (egyetlen erényeként) könnyen befolyásolhatónak tart. Ez utóbbiak közül sokan meglepően határozottnak bizonyulnak, nem egyszer az őket megválasztók ellen fordulnak.
|